Ливърпул - Реал (М): как Зидан надигра и отстрани Клоп

(тактически анализ на мача-реванш на 'Анфийлд')

публикувано на 19 Април, 2021 | Четеш за 5 минути

Четвъртфиналната фаза на Шампионската лига отново ни предложи вълнуващи футболни сблъсъци. Мачовете между настоящите шампиони на Испания и Англия безспорно бяха едни от най-очакваните. Гледахме не само среща между два шампиона, но също така двубой между два от последните три победителя в най-големия европейски клубен турнир и повторение на финала от 2018 година.

материал на Иван Маслинков

Двата тима обаче влизаха в четвъртфинала в по-различно положение от превърналото се в обичайно за тях - те не бяха сред фаворитите за спечелване на състезанието. Представянето на двата отбора е непостоянно през по-голямата част от настоящият футболен сезон и букмейкърите ги поставиха по-назад от основните фаворити Манчестър Сити, Байерн Мюнхен и ПСЖ (4-то място за Ливърпул и 5-то за Реал Мадрид). Точно преди първия мач обаче, червените от Мърсисайд показваха известно подобрение със серия от 3 победи, а мадридчани стабилизираха играта си и дори се върнаха в борбата за титлата в Испания (след серия от грешки на Атлетико Мадрид).

В крайна сметка Реал Мадрид продължават напред в турнира след категорична победа с 3-1 на собствен терен и 0-0 като гости на 'Анфийлд'. Успехът затвърждава доброто представяне на 'белия балет' през последния месец и показва, че те никога не трябва да бъдат отписвани когато става дума за шампионската лига. Срещите ни предложиха и много интересна възможност да разгледаме тактическите умения на двамата мениджъри и техните отбори. Шансът е дори по-добър от този на финала през 2018-та, защото сега мачовете са два и това ни позволи да видим уменията им да се настройват към играта на противника, резултата и състоянието на футболистите.

Затова нека разгледаме как Зидан, който не е считан за голям тактик от фенове и специалисти, надигра един от най-уважаването и високо ценени футболни стратези днес:

175030232_6119078624799610_3085292709283

Мач 1:

Реал Мадрид  3 - 1  Ливърпул

Мачът бе повторение на финала на турнира от 2018 година, като протече по сходен начин и се получи същият резултат. Победата на домакините дойде напълно заслужено, след като надиграха противниците си през по-голямата част от срещата, но голът на чужд терен остави шансове на червените от Мърсисайд за реванша на Анфийлд.

Вижте пълния анализ на първата среща в специалната статия, която написах за нея.

Мач 2:

Ливърпул  0 : 0  Реал Мадрид

В подхода на двата отбора към втория мач нямаше много изненади. Подредбата на футболистите и от двете страни отново бе 4-3-3 и в съставите нямаше много промени. Клоп очаквано включи Фирмино в центъра на атаката и пусна титуляр вторият капитан на отбора Джеймс Милнър, на мястото на игралия слабо в първата среща Наби Кейта. Зидан направи само една промяна, продиктувана от контузията на Лукас Васкес - титуляр отдясно на защитата започна проявилия се като многофункционален футболист Федерико Валверде.

Червените тръгнаха да атакуват от самото начало, докато Реал действаше прагматично и прие играта малко по-близо до своята врата, като избираше внимателно моментите си за преса и атака. Кадровите промени на Клоп донесоха подобрение и Ливърпул достигна до множество положения за гол. Статистиката показва, че те са създали доста повече проблеми на белите в сравнение с първия мач, като са нанесли повече удари, владели са повече топката и ситуациите им пред противниковата врата са били по-качествени, според показателя за очаквани голове (xG) - 1.10 за домакините срещу 0.79 за гостите.

Подложени на по-малко натиск англичаните изнасяха кълбото без много трудности, като опонентите им предпочитаха да ги посрещат в средата на терена. За 'белите', Бензема беше единственият футболист който пресираше активно, а крилата на отбора се задържаха по-близо до страничните линии за да помагат в удържането на бековете на Ливърпул. Френският нападател все пак на няколко пъти получи помощ в пресата от Модрич и при ситуации 2 на 2 те успяваха да затруднят Кабак и Филипс. Мърсисайдци реагираха с връщане назад на Фабиньо което им даде числено предимство и улесни придвижването на топката напред.

Прочети 'Антология на една драма или как Барселона достигна финала за Купата на краля'

или пък

'Най-откачените футболни залози'

В нападение Ливърпул се възползваше от бековете си за да 'разтяга' играта по цялата ширина на терена и разчиташе на центрирания на Алексадър-Арнолд отдясно и на пасове на ръба на засадата към Мане от ляво. Сенегалският нападател на два пъти успя да си създаде пространство и да подаде добре към Салах, но египтянинът не успя да се разпише. Първото полувреме премина с подобен натиск на червените, който обаче не донесе резултат и Клоп направи интересни тактически промени за втората част, в опит да спечели сблъсъка.

С течение на мача белите се прибраха още по-плътно в своята половина и немският мениджър включи нападателя Диого Жота на мястото на централният защитник Кабак, както и Тиаго в средата на терена. За да разчупят блока на Реал, 'червените' включваха възможно най-много хора в атака и бранителя Филипс започна да нахлува през средата с топката, давайки числено превъзходство. Зидан върна Бензема в центъра за да прекъсне тези рейдове. След като центриранията не носеха успех, англичаните опитаха с пасове през средата и създадоха някои възможности, но пропуснаха и тях.

Добрата игра в защита откри възможности за контраатака за 'Белия балет' през втората част. Те се възползваха от скоростта на Винисиус и насочваха откраднатите топки в зоната на по-бавния Филипс, който изпитваше трудности в догонването на бразилското крило - на два пъти само недобрите завършващи подавания на бразилеца спасиха червените.

Макар и по-рядко, Реал се опитваха да изградят и постепенни атаки. Те преминаваха отляво, където често се преместваше Бензема, за да помага на Винисиус и Менди. Това им се налагаше защото в този мач пресата на Ливърпул не позволяваше на централните халфове на белите да разиграват и да пращат дълги подавания напред, както в първата среща. От друга страна обаче, пространства за пасове към Винисиус и изтеглящият се към средата Менди се откриваха пред вратаря Куртоа. Като цяло обаче, мадридчани не включваха множество хора в нападение и предпочитаха да са подсигурени. Противниците им срещат трудности да бележат срещу защитаващи се плътно отбори и Реал Мадрид се възползваха от това за да осигурят класирането си.

Четвъртфинала между шампионите на Испания и Англия ни даде един мач голово шоу и един с тактическо надиграване. Честно казано, втората среща не предложи много материал за анализ, заради сравнителната пасивност на единия от отборите, особено в нападение. Въпреки това имаше няколко интересни идеи на мениджърите, а двата мача заедно ни показаха, че Зидан често е подценяван когато се говори за стратегическите му умения. Той определено е проучил добре и открил начин да се справя с тактиките на Юрген Клоп – нещо което затруднява множество опитни мениджъри от години.

Реал Мадрид продължават напред напълно заслужено и отново ни напомни, че когато става въпрос за Шампионската лига те винаги имат шанс за успех, независимо от противника, липсващите футболисти и колебанията им през сезона. Следващият съперник на 'белите', Челси със сигурност няма да забрави това.