Израстването в играта на Рашфорд... | мисляФУТБОЛ (rashford, manchesterunited)

Израстването в играта на Рашфорд - от Моуриньо до Солскяер

публикувано на 27 Януари, 2020 / Четеш за 5 минути

Маркъс Рашфорд е човекът във форма за отбора на Манчестър Юнайтед. Със своите 8 гола в последните 10 мача (въпреки въпросителните около представянето му последните сезони) в настоящия сезон той умело успява да покаже уменията си пред гола.

Роденият в Уайтшоу нападател стъпи на

материал на Костадин Иванов

футболната сцена преди почти четири години (през недалечната 2016-та), като успя да вкара два пъти в дебюта си във Висшата лига, при победата на неговият отбор с 3:2 срещу Арсенал. На едва 18 години и 120 дни Рашфорд стана един от четирите най-млади играчи вкарвали гол за Червените дяволи, редом до Мейсън Грийнууд, Дани Уелбек и Федерико Македа; на 18 години и 141 дни пък се превърна в най-младия футболист отбелязвал гол в дербито на Манчестър (в ерата на Висшата лига). Няма как да пропуснем факта, че доста големи очаквания бяха поставени на раменете на Рашфорд - феновете на Юнайтед бяха на гребена на вълната, пленени от страхотното представяне на един обещаващ талант от академията, правещ фурор в първия отбор.

Все пак ще се намерят и критици, според които общият му актив от 64 гола в 200 мача не изглеждат толкова гръмко за отбор като Юнайтед. Но мнозина забравят, че той все още е на 22 и тепърва ще доразвива своя страхотен талант. Всички знаем - успехите във футбола просто не се случват 'за една нощ'. Дори Хари Кейн - един от най-добрите нападатели в световния футбол, не успя да извоюва името си във Висшата Лига отведнъж.

Миналото лято Манчестър Юнайтед обвърза Рашфорд с нов, подобрен четиригодишен договор, което говори само по себе си - той е тяхното бъдеще. След двубоя на Юнайтед срещу Тотнъм, мениджърът на „Червените Дяволи“ си позволи да определи представянето на Рашфорд като на „дете, което играе в задния двор или на детската площадка със своите приятели“.

Въпреки жестоките критики към Солскяер, заради колебливите изяви на Юнайтед, не може да се отрича влиянието което норвежеца успя да окаже върху играта на Рашфорд. При предшественика на Солскяер - Жозе Моуриньо – нападателят успя вкара 15 гола подкрепени с 11 асистенции в 81 мача във Висшата лига. Аритметично погледнато това прави гол на всеки 290,8 минути и асистенция на всеки 396,6 минути (или Рашфорд правеше ключово отиграване на всеки 167,8 минути).

Като цяло при престоя си в „Театъра на мечтите“, „Специалния“ предпочиташе да позиционира Рашфорд изнесен на левия фланг. При Оле нещата се дублират донякъде, с разликата, че сега Рашфорд „се върти“ около позицията на централния нападател и коства огромни проблеми на противниковите бранители. В 30 мача във всички турнири през този сезон, Рашфорд има вече 19 гола и 5 асистенции. 14 са попаденията му във Висшата лига където е взел участие 22 пъти, което превърнато в игрови минути (1882‘) прави гол на всеки 134 минути. Общият му брой изиграни минути дотук през сезона е 2348‘. Усредненият му коефициент прави по гол на всеки 123 изиграни минути. Това му постижение само по себе си задминава статистиките на Рашфорд при Моуриньо и то за по-малко от половината на брой изиграни срещи.

Прочети 'Ефектът на новия мениджър - факт или химера'

Все още най-добрата позиция на Рашфорд е тема на широки дебати измежду футболните критици. Но има едно нещо, което мое би малцина биха могли да оспорят - влиянието на нападателя в големите мачове. Всички казват, че най-добрите играчи изпъкват точно в тези мачове, тогава когато отборът им наистина се нуждае от тях. Цифрите на Рашфорд срещу отборите „топ 6“ са доста впечатляващи. Например Челси е отбор срещу който той често намира мрежата – този сезон вече вкара три пъти срещу сините. Младока не пропусна да отбележи и срещу Ливърпул и Сити, съвсем скоро се разписа и срещу Тотнъм на Моуриньо. В цели 4 мача на Рашфорд във Висшата лига срещу отборите от „голямата шестица“, той се е разписвал по два пъти - Арсенал през февруари 2016 г., Ливърпул през март 2018 г., Челси през август 2019 г. и „Шпорите“ през декември 2019 г.

Имайки всичко това предвид, не е чудно защо Юнайтед и феновете му толкова много вярват в способността на младока, въпреки че доста критици продължават да се съмняват в неговите качества. Рашфорд се е разписал 9 пъти в последните си 11 мача на клубно ниво и малцина биха оспорили, че той е във формата на живота си в момента. Колкото по-дълго продължава тази форма толкова по-добре за Манчестър Юнайтед, а и за Англия.