Интер срещу Милан - тактически... | мисляФУТБОЛ

Интер срещу Милан - тактически анализ на миланското дерби

публикувано на 19 Февруари, 2020 / Четеш за 5 минути

Дербито на Милано често ни е предлагало едни от най-интересните мачове в Италия и Европа. Сега, когато Интер и Милан сякаш са се върнали на верния път, срещите между тях са по-вълнуващи отколкото са били през последните няколко сезона. В двубоя имаше всичко – пълен стадион, голово шоу и феноменален обрат - победа за формалния домакин Интер с 4:2.

материал на Иван Маслинков

Водени от звездата си Златан Ибрахимович, гостите от Милан успяха да поведат с 0:2 през първото полувреме. След почивката момчетата на Антонио Конте се върнаха на терена по-мотивирани и решени за победа, и достигнаха до пълен обрат след четири безответни гола. Тук ще обърнем внимание на това как Милан успя да доминира първата част и какво промениха синьо-черните за да спечелят.

Нека започнем от схемите на двата отбора. Решен да не рискува, Конте заложи на превърналото се в негова запазена марка 3-5-2. Интер има проблеми с контузията на титулярния вратар Самир Ханданович и неговото място бе заето от Даниеле Падели. Защитната тройка пред него бяха Диего Годин, Стефан де Фрай и Милан Шкриняр, в ролята на халф-бекове играха Ашли Йънг и Антонио Кандрева, а централните полузащитници между тях - Барела, Брозович и Весино. В нападение играха Алексис Санчес и Ромелу Лукаку.

Треньорът на Милан Стефано Пиоли разчиташе на системата 4-4-1-1, която на моменти преминаваше в 4-2-3-1. Той разположи на вратата Джианлуиджи Донарума; защита пред него от Андреа Конти, Симон Кяер, Алесио Романьоли и Тео Ернандез; в центъра на полузащитата бяха подредени Франк Кесие и Исмаел Бенасер, а на фланговете - Анте Ребич и Саму Кастийехо. Позицията на нападателя бе запазена за звездата Златан Ибрахимович, който получаваше помощ в предни позиции от Хакан Чалханоглу.

Играта на отборите бе доста различна през двете полувремена. Интер изпитваха големи проблеми когато изграждаха атаките си от своята половина - интелигентната и агресивна преса на противниците им ги принуждаваше често да подават топката назад, нещо нетипично за отбор воден от Конте. Синьо-черните опитваха да използват халф-бековете за да разтегнат противника и да изнесат играта напред, но Милан бяха подготвени и за това. Гостите прилагаха защитни триъгълници на фланговете и не позволяваха атаките на противника да преминават и от там.

Всъщност, първата част мина почти изцяло под контрола на миланската преса. Когато играч на Интер владее топката той винаги бе подлаган на натиск, а опциите за пас - покривани. Под толкова напрежение, футболистите на домакините правеха множество грешки и често губеха кълбото. Милан ги принуди да заиграят с дълги подавания и изритани напред топки. Със смяната на обичайното си 4-4-2, Стефано Пиоли освободи един футболист в центъра, обърка противника и не му позволи да създава скоростните си контри.

Когато червено-черните притежаваха топката, градяха атаките си използвайки бековете. Те съсредоточаваха играта си по фланговете за да се възползват от численото си предимство в тези зони: играеха с бързи пасове 'на крак', докато стигнат до позиция в която да подадат в наказателното поле. Отправено беше голямо количество центрирания към Ибрахимович, всъщност от такива ситуации паднаха и двата гола през първото полувреме. Шведският нападател бе на много високо ниво през целия мач - той свали топката с глава към Ребич за първия гол и сам вкара втория, отново с удар с глава. Между двете ситуации се намеси и в защита, изчиствайки топката малко пред голлинията. Доминацията му във въздуха почти успя да донесе и изравнителен трети гол през второто полувреме.

Прочети 'Топ 10 на футболисти със забавни имена'

Антонио Конте показа защо е голям треньор на полувремето. Той успокои състава си и ги накара да се съсредоточат в овладяването на топката и намаляване на грешките. Интер вложи силите си в защита и положенията за противника бяха значително ограничени. Те също така започнаха да подават повече качествени високи топки към нападателите. Както първата част принадлежеше на Ибрахимович, така втората мина под знака на Ромелу Лукаку - той използва доброто си движение без топка за да увлича противниците си, обра голямо количество високи подавания, връщаше се назад за да помага в изграждането на атаките и като цяло бе най-голямата заплаха за защитата на Милан. Гостите се справяха отлично с пресата, но в собственото си наказателно поле бяха в почти пълен хаос и трудно успяваха да покрият всички играчи на Интер. Решителността на синьо-черните и силната им игра на контраатака донесе разликата.

-   -   -

От гледна точка на статистиката Милан имат предимство. Те са владели повече топката, отправили са цели 17 удара и успяват да завършат 13 от 16 пробива. Показателят им за очаквани голове (xG) е по-голям в мача:

Интер 1.43

Милан 2.21

(успеваемостта им обаче не е добра, като отправят само два точни удара – головете)

Въпреки, че Лукаку и Ибрахимович обраха похвалите, за мен играч на мача бе Стефан де Фрай. Докато съотборниците му допускаха множество неточности в защита, той бе на ниво през целия мач. Със слабия мач на Диего Годин и индивидуалните грешки на Шкриняр, на холандеца се налагаше да ги покрива непрекъснато. Голът му (с който Интер поведе с 3-2) бе само черешката на тортата, без неговите намеси резултатът можеше да е не 2, а 4:0 на полувремето.

Лично аз от дълго време не бях гледал с такъв интерес мач между грандовете на Милано. Червено-черните бяха впечатляващи и Пиоли демонстрира, че може би е точният човек за отбора. Най-силно впечатление ми направи решимостта на Интер – те ще се борят за титлата до край, въпреки трудностите. В този мач те доказаха, че могат да се настройват и подобряват по време на мач, и да се върнат от губеща позиция. Това от което се нуждаят и двата отбора за да постигнат целите си е постоянство, а не по едно качествено полувреме.