Европейските вечери: ключовите мачове... | мисляФУТБОЛ

Европейските вечери:

ключовите мачове, които се изиграха тази седмица

публикувано на 30 Ноември, 2019 / Четеш за 8 минути

Реал Мадрид - ПСЖ 2:2

Със сигурност една от най-интересните, ако ли не и най-интересната двойка, която щеше да се сблъска в групите на Шампионска Лига, бе тази на Реал Мадрид и ПСЖ. "Кралете" и парижани очаквано доминираха група "А" като още преди

материал на Крум Стойчев

(все още) гост-автор

изграването на този двубой от предпоследния пети кръг ПСЖ си бяха осигурили класирането във фазата на елиминациите, а Реал само теоритично можеха да загубят своето второ място. Това, което правеше този мач така важен, бе че всичко друго, освен победа за "белите", щеше да гарантира, че Реал със сигурност няма шанс да завърши на първото място, а това щеше да бъде отбелязано от останалите 7 отбора, завършили на първите места в своите групи.

Мачът започна страхотно за Реал, които поведоха в резултата, благодарение на Карим Бензема, който откри резултата в 17-та минута, а до края на полувремето "белите" надиграваха френския си опонент, създавайки няколко добри положения пред вратата на бившия си страж Кейлор Навас, който обаче демонстрира добър рефлекс и парира всички изстрели на бившите си съотборници. Резултатът се запази такъв до 79-та минута, когато отново Карим Бензема, този път след страхотна асистенция на Марсело, удвои резултата и накара феновете на отбора да бъдат почти сигурни в запазването на реалните шансове на тима да извоюва първото място в групата. Две минути по-късно обаче, грубо неразбирателство между Рафаел Варан и Тибо Куртоа остави Килиан Мбапе сам срещу опразнената врата и той намали резултата. Още 133 секунди по-късно и преднината на Реал бе напълно заличена, след като Пабло Сарабия изравни резултата. Това стъписа мадричани, но не ги отказа да търсят победен гол, а най-близо до това бе Гарет Бейл, който уцели гредата на Кейлор Навас в 93-та минута след много красиво изпълнение на пряк свободен удар. Последният съдийски сигнал дойде при резултат 2:2 и по този начин потвърди класирането на ПСЖ като първи в групата, а за Реал остана утехата, че успяха поне частично да заличат фрапиращата загуба с 3-0 на Парк де Пренс, в първия кръг.

Мачовете и за двата тима в последния шести кръг със сигурност няма да са лесни, тъй като третият и четвъртият Брюж и Галатасарай завършиха наравно 1:1 и са съответно с 3 точки и 2 точки, запазвайки борбата помежду си за класиране в Лига Европа напълно реална, но вече потвърденото класиране на някои отбори, сред които и Реал като втори отбор в група А и потенциалните комбинации, които могат да се получат на осминафиналите като Реал Мадрид - Манчестър Сити, Реал Мадрид - Байерн Мюнхен и Реал Мадрид - Ювентус предвещават страхотни сблъсъци още на първия етап на фазата на елиминациите.

Репортаж от мача:

Барселона - Борусия Дортмунд 3:1

Шоуто на Лионел Меси. Доста често може да срещнем това определние за даден мач, в който е участвал аржентинската звезда и няма да сгрешим и ако наречем този срещу Борусия Дормунд така. Асистенция, последвана от гол, последван от още една аситенция в мач номер 700 за аржентинският магьосник. Едва вторият играч, достигал този брой мачове с екипа на клуба от Каталуния. Поредната вечер, попаднала в светлината на величието на Лионел Меси.

Но колкото и велик да е един играч, той никога не би бил достигнал своето величие без правилните съотборници. На терена за Барселона имахме не само невъзможният за спиране Меси, но и изключително добре представителите се Луис Суарез, Антоан Гризман и Френки де Йонг. Именно Антоан Гризман замени контузилият се Осман Дембеле в 26-та минута, за когото това бе поредната контузия, която ще го изкара за доста дълго извън терените (10 седмици) и която все повече ще засили спекулациите около бъдещето на Дембеле, който през целия си период в Барселона е преследван от контузии.

Барселона не доминираха изцяло над отбора на Борусия, но германският тим не представи очакваното от тях противопоставяне на каталунците, а схемата с изкарването на Ашраф Хакими като дясно крило не сработи и цялостната атакуваща четворка на германците, съставена от Ройс, Шулц, Хакими и Брандт не изглеждаше достатъчно сработена, за да затрудни дотолкова защитата на Барселона, колкото се очакваше. Луис Суарез откри резултата в 29-та минута, последвано от удвояване на резултата в 32-та минута след елементарна грешка на Матс Хумелс, която позволи на Луис Суарез да комбинира с Меси, който отбеляза. През второто полувреме отново асистенция на Меси този път към Гризман доведе до класическото 3:0 за каталунците, а в 77-та минута Джейдън Санчо стана четвъртият англичанин вкарал гол на Камп Ноу, който се оказа само почетен за жълто-черните.

С тази загуба и победата на Интер с с 1:3 над Славия Прага, германците и италианците са с изравненени точки - по 7 и за двата отбора, но по-добрата голова разлика на "нерадзурите" ги изкачва на второто място. В последният шести кръг Борусия посреща Славия Прага у дома, а Интер приема Барселона, където се очертава да бъде един от най-интересните мачове в закриващия кръг на Шампионска Лига. Тимът на Лусиен Фавър освен да победи чехите на Сигнал Идуна Парк ще се надява и на това Лионел Меси да има поне толкова добра вечер срещу италианския тим, колкото срещу тях.

Прочети 'Отбор във фоукус: Борусия Дортмунд 2019/20 или какво да очакваме от Ройс, Санчо и компания през сезона'

Лига Европа

Арсенал - Айнтрахт Франкфурт 1:2

За Арсенал резултатът от този мач не бе толкова важен, колкото за Айнтрахт, които бяха с три точки пред Стандарт Лиеж и преследваха победата, но както по-късно разбрахме, загубата в този мач преля чашата на търпението на водещите фигури в клуба от Северен Лондон, които уволниха наставника на тима Унай Емери, а поста бе поет от Фреди Люнберг. Тимът на вече бившият испански специалист бе в серия от една победа в девет мача и феновете на тима вече бяха започнали сериозно да изразяват недоволството си от посоката, в която бе поел клубът. По тревожно от слабата форма бяха все по-честите знаци, че треньорът е изпуснал контрола в съблекалнята и това пряко влияеше на представянето на тима на терена. Скандалът с капитана на клуба Гранит Джака, който при смяна в един от последните мачове, афектиран от освирканията на феновете по негов адрес, предизвикани от слабата игра на тима, използва обидни жестове по адрес на публиката. Разразилият се скандал след това коства капитанската лента на швейцарският национал, а от тогава и титулярното му място. Все по-засилващите се слухове и че основните футболисти на тима като Пиер-Емерик Обамеянг и Александър Лаказет не са от отявлените защитници на мениджъра и не биха желали още един сезон извън Шампионска Лига, също не помогнаха за запазване поста на испанският специалист.

В мачът срещу германците, които все още не бяха сигурни в продължаването си напред в Лига Европа, бе заложено на доста титуляри, включително и на новия капитан на тима Пиер-Емерик Обамеянг. Именно той откри резултата в заключителните секунди на първото полувреме, но през второто "артилеристите" изиграха едни от най-мудните и безлични 45 минути, логично допускайки обрат от 1:0 до 1:2, а победата изкачи Айнтрахт на първо място с 10 точки (Арсенал остана на второ с 9).

В следващият си мач Арсенал гостува на белгийска земя, а Стандарт Лиеж има реален шанс да се класира напред с победа над "топчиите", което означава, че мачът съвсем няма да е протоколен за английския тим. От своя страна Айнтрахт Франкфурт домакинства на вече изгубилият шансове за класиране напред Витория Гимараеш и има доста по-голям шанс за продължаване напред като първи в групата, което няма да е толкова престижна за клуба от северната част на Лондон новина.

"Кой, мен ли уволняваш?!?"

ЦСКА Москва - Лудогорец 1:1

Родното участие в тазгодишния формат на вторият по сила европейски турнир със сигурност е малко по-особено за българските фенове след като разградчани тръгнаха страхотно с две поредни победи с по 5:1 и 0:3 , но последвалите две поредни загуби от Еспаньол с 0:1 и 6:0 превърнаха изглеждащото като доста близо класиране в една сравнително трудна задача. Еспаньол все пак успя да изравни в 95-та минута на мача си в Унгария срещу Ференцварош и по този начин взе точки от актива на унгарският тим, който иначе с победата се изкачваше на второто място с точка повече (а сега е в позицията на трети тим в групата, който трябва задължително да спечели последният си мач в групата, за да продължи напред). Това поставя Лудогорец в по-добра позиция, тъй като последният мач в групата за тях е именно директната битка срещу Ференцварош, в Разград. Този мач ще определи вторият класирал се отбор, след като Еспаньол вече си гарантира поне още два мача в четвъртък вечер във втория по сила европейски турнир.

Мачът на Лудогорец срещу московското ЦСКА в Русия не представи футбол от много висока класа през първите 45 минути на срещата, но Лудогорец бе по-активният тим на терена, налагайки темпото на игра. В крайна сметка, след по-добрата си игра, Лудогорец заслужено поведе в резултата след четвъртия гол на Клаудиу Кешеру в турнира, но ЦСКА изравни десетина минути по-късно, като така завърши и мачът, който просто донесе финансов бонус в размер на 190 000 евро за нямащия шанс да продължи напред москвоски ЦСКА, а за Лудогорец бе малка, но може би много важна стъпка към продължаването напред в европейските вечери.