ЦСКА и Левски най-накрая дадоха на феновете си ДЕРБИ!

публикувано на 21 Юни, 2020 / Четеш за 4 минути

От последното „дерби“ между ЦСКА и Левски изминаха точно 4 месеца и 5 дни – на пръв поглед кратък период, но в действителност през това време светът се обърна наопаки. Сякаш за да го потвърдят, в събота двата тима изиграха един двубой, който беше пълна противоположност на предходния им сблъсък, завършил 0:0. Единствената прилика беше, че двата отбора отново взеха по 1 точка. Всичко

материал на Кристиян Иванов

останало обаче беше различно и то в добрия смисъл.

Мачът започна с по-добра игра на символичните домакини и още в 15-тата минута беше дадено начало на головото шоу, когато след центриране отдясно на Греъм Кери защитникът Каргас си отбеляза автогол. Ранното попадение допълнително даде стимул на Армейците, които в следващите 20 минути изцяло контролираха случващото се на терена. През това време те уцелиха на два пъти гредата – първо чрез играещия прекрасно в последно време Кери, а по-късно и Гълъбов не успя да покачи резултата. И точно когато по всичко изглеждаше, че червените ще успеят да отбележат отново, едно глупаво неразбирателство в тяхната отбрана позволи на Станислав Иванов да изпревари с малко вратаря Густаво Бусато, който го фаулира и реферът посочи бялата точка. При дузпата, капитанът на Левски Иван Горанов прояви хладнокръвие и изравни резултата. В следващите минути сините направиха някои добри бързи атаки, най-вече чрез Паулиньо и Станислав Иванов, който за пръв път от много време игра на ниво в голям мач. До полувремето сините успяха да обърнат резултата с гол на халфа Хали Тиам. Той вкара на празна врата след статично положение в добавеното време: Холмар Ейолфсон надскочи червените бранители и излезлия Бусато и така асистира на сенегалеца.

Втората част на стадион Васил Левски започна с шанс за ЦСКА, пропуснат от Малинов. Малко по-късно обаче – в 58-мата минута нисичкият халф бе фаулиран в наказателното поле от Ейолфсон и Георги Кабаков за втори път отсъди дузпа в мача. Със силен удар от бялата точка, Греъм Кери изравни резултата и върна тима на Милош Крушчич в мача.

Импулсът в тяхната игра обаче не продължи дълго и само след 4 минути крилото на сините Станислав Иванов надигра Брадли Мазику и с добро центриране отдясно намери включилия се Симеон Славчев и националът с глава направи резултата 3:2 за Левски. Така тимът на Георги Тодоров показа добра ефективност пред противниковата врата и с 4 удара в очертанията на вратата отбеляза 3 гола. Въпреки това, те видимо отстъпваха кондиционно на червените и затова в последните минути повече се защитаваха.

ЦСКА до последно не се отказа да търси изравняване в мач, в който доминираше през повечето време, но липсата на концентрация в защита доведе до 3 допуснати гола. Усилията им бяха възнаградени и в 87-мата минута резервата Рубен Пинто се измъкна лесно покрай Гълъбов и центрира към границата на вратарското поле. Там таранът Али Соу беше забравен и с мощен удар с глава направи резултата 3:3, след половин година голова суша. В продължението на мача страхотна възможност се откри пред резервата Ахмедов, който получи прекрасно центриране отляво от Джеси, но не успя да засече топката и да донесе победата за червените.

Пробвай се на теста "Познавате ли Вечното Дерби"

Така битката между грандовете закономерно завърши 3:3 – този резултат оставя Армейците на точка пред Левски, но пък така бе дадена възможност на лидера Лудогорец да си гарантира титлата при победа днес срещу Берое. Като цяло в този мач се видяха както някои плюсове за двата отбора - добрата игра на младия син талант Станислав Иванов и невероятната форма на крилото на ЦСКА Греъм Кери, така и немалко минуси. Основният сред тях бяха защитите на столичните тимове. Въпреки добрата игра на нападателите, двете защитни линии допуснаха много грешки и така лишиха своите от победа.

-   -   -

Това обаче не е най-важното. Основното е, че червени и сини показаха, че Дербито може да е изпълнено с голове, обрати и интригуваща игра, а не само със страх от евентуалната загуба, прекомерна грубост и неприятни сцени на трибуните. Мачът със сигурност се очакваше да е безинтересен с оглед на важните реванши за Купата на България, в които и на двата тима са нужни домакински успехи срещу пловдивските Ботев и Локомотив.

В съботния следобед те сякаш бяха забравили за тези ангажименти през седмицата и дадоха всичко на което са способни, с което оставиха тези близо 15 000 фенове по трибуните и хилядите пред екраните с чувство на задоволство от добрата игра, но и яд от изпусната победа над вечния враг – чувства, напълно нормални след едно дерби.