28-ми кръг: серията свърши | мисляФУТБОЛ

28-ми кръг: серията свърши

публикувано на 3 Март, 2020 / Четеш за 4 минути

Двадесет и осмият кръг на Висшата лига със сигурност ще остане като един от най-паметните на сезон 19/20. Изненадите и обратите отново не липсваха, но това, което се случи (а до момента през сезона липсваше) е загубата на Ливърпул. Може би най-невероятният мач за Уотфорд, след онзи срещу Лестър на плейофа за влизане във Висшата лига, когато Алмуния спаси дузпа на “лисиците” в добавеното

материал на Крум Стойчев

време и в ответната атака Трой Дийни класира “стършелите” в елита.

Преди да стигнем до най-голямата изненада обаче, ще обърнем внимание на два други мача, чиито крайни резултати бяха изключително интересни с оглед класирането.

Норич - Лестър 1:0

Люис 70’

На “Кероу Роуд”, който през този сезон бе свикнал на разочарования, пристигаше тимът на Брендън Роджърс - един от най-солидните тимове през сезона, но със само една победа в последните си пет мача. През 90-те минути имаше положения и пред двете врати, а най-опасни бяха греда на Денис Прат през първото полувреме и отменен гол за игра с ръка на Ихеаначо.

Ключовият момент дойде в 70-та минута, когато центриране на Макс Аарънс отдясно се оказа прекалено високо за всеки пред вратата, но бе овладяно от Джамал Люис на линията на наказателното поле, който със страхотен изстрел в долния ляв ъгъл откри резултата. Това се оказа и единственият гол в мача, респективно той бе с цената на изключително важни точки за “канарчетата. Актива на Норич достигна 21 пункта и те показаха (най-вече на себе си), че оставането в елита може да изглежда като трудно постижима, но не и невъзможна цел.

Тотнъм - Уулвърхямптън 2:3

Бергвайн 13' , Орие 45' ; Дохърти 27' , Диого Жота 57' , Хименез 73'

Отново Уувс, отново обрат! Отборът на Нуно Еспирито Санто се доказа като един от най-непримиримите отбори в лигата и през този сезон неведнъж направиха пълни обрати след като изоставаха в резултата.

Точно такъв бе и развоят на мача на “Тотнъм Хотспър Стейдиъм”, където резултата бе открит от Стивън Бергвайн в 13-та минута. В 27-мата Мат Дохърти изравни резултата, но точно преди края на първото полувреме Серж Орие отново изведе “шпорите” напред в резултата. Естествено, това за Уулвс не значеше нищо и те излязоха за второто полувреме със задачата да променят резултата. 12 минути след началото на втората част Диого Жота засече много добро центриране на Мат Дохърти перпендикулярно на опразнената врата и изравни резултата. В 73-та минута вълците стигнаха до пълен обрат в мача след поредното блестящо изпълнение на Раул Хименез, който отбеляза тринадесетия си гол през сезона във Висшата лига. Това бе и последният гол в мача и подпечата победата на Нуно Еспирито Санто над сънародника му Жозе Моуриньо.

Най-важното, което трябва да се отбележи след успеха за “вълците” е, че те задминаха “шпорите” в класирането и вече са шести с 42 точки. На пето място е Манчестър Юнайтед със същия актив, но с по-добра голова разлика, а осмият Шефилд Юнайтед е с мач по-малко, който ако “остриетата” спечелят, ще изместят “червените дяволи” от петата позиция. И всичко това се случва на 3 точки от четвъртият Челси. Борбата за ЕКТ ще е ожесточена, а Уувърхямптън показаха, че могат да печелят важни мачове, които да им гарантират европейски футбол за втори пореден сезон.

Уотфорд - Ливърпул 3:0

Сар 54’,60’ , Дийни 72’

Мачът, заради който този кръг ще се помни! Мачът, който мнозина очакваха и знаеха, че е въпрос на време, но въпреки това изненада всички.

29 февруари, 17:30 британско време. На “Викаридж роуд” излизат един срещу друг тимовете на Уотфорд и Ливърпул. Деветнадесетият в класирането срещу първия. Отбор, който не е сигурен в оцеляването си срещу отбор, който не е сигурен дали има кой да го спре. И въпреки това, футболът в цялата си прелест демонстрира защо нещо наглед толкова просто като ритането на топка може да е толкова наситено с емоция.

През първото полувреме зрителите не видяха голове, а играта на Ливърпул не бе тази, която показваха до момента през сезона (най-вече заради контузията на капитанът на тима Джордан Хендерсън, който пропускаше сблъсъка). Второто полувреме бе това, което направи сблъсъка незабравим. Девет минути след подновяването на играта Исмаила Сар се възползва от липсата на концентрация в защитата на Ливърпул - Абдулай Дукуре овладя топката и от аутлинията върна към вратарското поле, където Сар я достигна и вкара във вратата на Алисон. 60-та минута и отново ситуация от тъч - Трой Дийни изрита една топка от тъчлинията, тя бе догонена от Сар, който излезе сам срещу Алисон и технично го 'копна', правейки резултата 2:0. Това бе ситуация, в която “мърсисайдци” не се бяха озовавали отдавна и липсата им на отговор доведе до третия гол за “стършелите”. В 72-та минута грешно върната топка от Робъртсън към вратарят бе пресечена от Сар, той я върна към Дийни и капитанът на отбора я вкара в опразнената врата, правейки резултатът 3:0 и хвърляйки в екстаз феновете по трибуните. Това бе и последният гол в мача.

-   -   -

Серията на Ливърпул от 44 (!) мача без загуба приключи и то по начин, който да бъде запомнен от всички. Борбата за Шампионска лига продължава, борбата за оцеляване продължава, а колосът на Клоп бе “ужилен” на три пъти от “стършелите”, което бе достатъчно за първи път през сезона Ливърпул да загуби. Уотфорд излезе от зоната на изпадащите, но заедно с Уест Хям и Борнемут са с по 27 точки (делят 16-17-18 места) и борбата за оцеляване ще бъде ожесточена.